

- forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej
Celem konkursu Teaching Slam - forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań w dydaktyce akademickiej wśród nauczycieli akademickich i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach Konkursu Uczestnicy dzielą się przykładami dobrej praktyki z zakresu nauczania i uczenia się na Uniwersytecie Jagiellońskim, m.in. w zakresie metod/technik kształcenia, motywowania, oceny osiągnięć studentów, organizacji zajęć, sposobu rozwiązania problemu dydaktycznego, wykorzystania nowych technologii lub innych pomocy dydaktycznych, działania na platformach zdalnego nauczania.
Tegoroczna edycja Konkursu odbędzie się w formie online. Osoby chętne do wzięcia udziału w Konkursie zachęcamy do nadesłania zgłoszenia wraz z nagraną prezentacją (7-8 minutową) (audio, wideo) w terminie do 11 października 2020 r. Publiczny przegląd prezentacji, sesja pytań i odpowiedzi oraz ceremonia rozdania nagród odbędzie się 27 października 2020 r.
Decyzją Jury do etapu finałowego zakwalifikowano następujące prezentacje:
Finał konkursu odbył się 27 października na platformie MS Teams.
Jury wybrało zwycięzców konkursu:
I miejsce - dr Dagmara Sokołowska (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej),
II miejsce - dr Aeddan Shaw (Wydział Filologiczny), dr Luc Ampleman (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych),
III miejsce - dr hab. Iwona Barwicka-Tylek (Wydział Prawa i Administracji),
wyróżnienie - dr Błażej Sajduk (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych).
Uczestnicy wydarzenia w głosowaniu przyznali Nagrodę Publiczności dr Błażejowi Sajdukowi.
Przegląd prezentacji na kanale You Tube Jakość kształcenia UJ: link
Formularz zgłoszenia: link
Regulamin konkursu: link
Organizatorem Konkursu jest Rada na rzecz Doskonalenia Dydaktyki Ars Docendi, Pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia oraz Biuro Doskonalenia Kompetencji w Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.
W skład Jury wchodzi pięć osób reprezentujących różne dyscypliny:
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu: e-mail: ars.docendi@uj.edu.pl,
Agnieszka Kowalska, tel. 12 663 26 31,
Agnieszka Piziak, tel. 12 663 26 36.
Dnia 10 kwietnia br. w ramach Tygodnia Jakości Kształcenia odbył się Konkurs Teaching Slam - forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej, który został zorganizowany przez: Radę na rzecz Doskonalenia Dydaktyki Akademickiej Ars Docendi, Pełnomocnika Rektora ds. jakości kształcenia oraz Biuro Doskonalenia Kompetencji w Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.
Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań w dydaktyce akademickiej wśród nauczycieli akademickich i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs polegał na wygłoszeniu autorskiej prezentacji na temat dydaktyki akademickiej, a w szczególności na temat przykładów dobrej praktyki z  zakresu nauczania i uczenia się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Do dnia 24 marca 2019 r. zebrano zgłoszenia do udziału w Konkursie. Wśród 15 zgłoszeń Jury wybrało 10 prezentacji, które zostały wygłoszone:
W skład Jury wchodziło pięć osób reprezentujących różne dyscypliny:
1. prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz,
2. dr hab. inż. Justyna Bugaj,
3. dr hab. Anna Sajdak-Burska,
4. dr Iwona Maciejowska,
5. dr Grzegorz Cebula.
Jury oceniło wystąpienia wg poniższych kategorii:
a) treść wypowiedzi, w tym: dostosowanie zaprezentowanego rozwiązania do potrzeb nauczyciela i studentów, użyteczność i funkcjonalność prezentowanego pomysłu, nowatorstwo i oryginalność, uniwersalność zastosowania (możliwość wykorzystania poza kursem, z którego pochodzi przykład). Każdy z członków Jury mógł przyznać od 0 do 15 punktów w ramach tego kryterium.
b) sposób prezentacji, w tym: organizacja treści, jasność wypowiedzi, ilustracje, wykorzystane materiały i pomoce, mowa ciała, modulacja głosu, tempo mowy. Każdy z członków Jury mógł przyznać od 0 do 5 punktów w ramach tego kryterium.
Na tej podstawie zostało wybranych trzech zwycięzców, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów:
Dodatkowo uczestnicy wydarzenia zagłosowali na Nagrodę Publiczności, którą zdobyła dr Agnieszka Śliwka (Wydział Nauk o Zdrowiu).
Wideorelacja z wydarzenia znajduje się pod adresem: link
Regulamin konkursu: link